הדברת נדלים

הנדלים, חרקים ממשפחת פרוקי הרגליים, הם מטרד מוכר למשק בית ישראלי, ואלה מגיעים בבוא הקיץ בחיפוש אחר מזון ושתיה. היתקלות בנדל או בכל חרק איננה נעימה, וכאשר מדובר בחרק ארסי שעוקץ כמו הנדל, מדובר בחוויה מיותרת בלשון המעטה. הדברת נדלים היא פעולה פשוטה מהירה ויעילה שמבטיחה קיץ ללא נדלים ושקט ושלווה בין אצבעות הרגליים.

הנדל והארס
הנדל הוא חרק נפוץ למדי בישראל, שכן האקלים הלח והחמים פה הוא סביבת גידול וקינון נהדרת עבור כל נדל ונדל. הנדל הוא סוג של מרבה רגליים, כאשר בממוצע לנדל בוגר יש למעלה מעשרה זוגות רגליים המאפשרות לו לנוע במהירות רבה בכדי לברוח מטורפים או לתקוף את הטרף. הנדל הוא מדביר מזיקים לא רע בעצמו, ומחסל חרקים במהירות וביעילות, אך מהווה מטרד לא קטן בפני עצמו.  לנדל יש בכל רגל ורגל עוקץ קשיח ודוקרני, כאשר בתוך כל קץ ישנו מכלול של ארס. הארס נועד לשיתוק הטרף, ויכול להיות קטלני עבור חרקים וחיות קטנות, אם כי בעבור בני אדם הוא בעיקר גורם לאי נוחות , צריבה, כאבים מקומיים או לעיתים חמורות יותר אלרגיות.

סיווג הנדלים
כמו אצל זוחלים וחרקים רבים אחרים, גם בעולם הנדלים יש מספר רב של זנים, כאשר זיהוי והבדלה בין זן לזן משמעותית עבור ההדברה או במקרה של עקיצת נדל. נדל בצבעים שחור-צהוב המכונה רבנדל או נדל ארבעים רגל, לרוב יגרום בעקיצתו לכאבים מקומיים וצריבה עזה. אנשים הרגישים לעקיצות זוחלים וחרקים, יכולים לפתח תגובות אלרגיות חמורות לאחר עקיצת נדל ולכן חשוב להיזהר במקרה של רגישות יתר.

הדברת נדלים – מהיר ויעיל
בניגוד למזיקים אחרים, בארץ אין הרבה מדבירים שיודעים כיצד להתעסק עם הדברת נדלים, ולכן חשוב לוודא שהמדביר אותו אתם מזמינים יודע כי מדובר בנדלים, ולזה יש ניסיון וידע מתאים בתחום.